Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

daca urmeazasa divortez,am 2 copii,si dau ca intretinere jumatate din salariu ,banca imi mai poate face poprire.Dca da,cat?
In mod normal daca salariul este grevat de retineri care reprezinta 1/2 din salariul net nu mai este loc pentru o noua retinere.Daca primiti salariul pe card emis de banca la care aveti creditul deschideti-va un card la o alta banca pentru a nu risca sa va blocheze banca toate sumele pe care le incasati pe card. Nu prea este legal, dar multe banci abuzeaza de acest lucru.

intrbarea este:eu am acum poprire 1/2 din salariu,daca urmeaza sa divortez ce primeaza, poprirea sau pensia alimentara ?
Pentru 2 copii, se va stabili pensie de maxim 33% din salariu. Pe diferenta pana la 1/2 din salariu, va pune poprire banca.