Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amenda nedepunere bilant 2011 in termen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amenda nedepunere bilant 2011 in termen

As vrea sa va intreb in cazul in care contabilul nu depune bilantul pana la 31.05.2012 pt anul 2011 se accepta intarziere de 1,2 zile?Din cauza anumitor probleme de santate nu crede ca va reusi sa il termine pana la data de 31.05.2012.
Va multumesc.
Nu se accepta intarziere. Nedepunerea situatiilor financiare la termenul stabilit de lege se sanctionează cu amenda:
- cea referitoare la depunerea în termenul legal, cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei, dacă perioada de întârziere este cuprinsă între 1 şi 15 zile lucrătoare,
- cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere este cuprinsă între 16 şi 30 de zile lucrătoare,
- cu amendă de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depăşeşte 30 de zile lucrătoare.

multumesc de rsapuns..in functie de ce se stabileste cunatumul amenzii?cum se da aceasta amenda pt nedepunere bilant?
Am scris mai sus, in functie de numarul de zile ce depasesc data limita a depunerii bilantului.
Probabil ca veti primi o instiintare de la Finante sau amenda se poate aplica chiar in momentul depunerii bilantului la ghiseu.