Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot sa scot copilul minor din tara fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot sa scot copilul minor din tara fara acordul tatalui?

buna ziua
a
cristinalex, utilizator
Nu puteti face acest lucru decit in baza unei hotatiri judecatorest de incredintare a copiluluii definitive si irevocabile.
cat timp dureaza un astfel de proces? si se poate face fara ca tatal sa stie de acest proces? se poate scoate copilul din tara pe motive turistice? nu neaparat emigrare?
De la cateva luni la 1chiar 2 ani cu cai de atac, in functie de cat lungesc dosarul ambele parti...
In rest, nu se pot celelalte dorinte ale dv., nici sa nu stie tatal,nici sa-l scoateti din tara sub orice motiv fara acordul tatalui...
Inteleg prin ce treceti, insa trebuie sa faceti anumite demersuri. In primul rand sa cereti incredintarea minorului si pensie de intretinere. In afara Europei, cu exceptia Turciei se poate pleca, insa pentru a lua copilul pe pasaportul d,-str. trebuie acordul celuilalt parinte. Daca doriti sa plecati in alta tara, inafara de ce am mentionat mai sus va trebuie acordul tatalui dat la notariat.
Se poate cere prin instanta suplinirea acordului tatalui precizand ca acest minor are nevoie spre exemplu de un tratament medical daca exista astfel de probleme, dar repet faceti in primul rand cerere de incredintare, iar dupa aceea puteti incerca pe motiv ca vreti sa plecati in alta tara impreuna cu copilul incredintat iar tatal se opune trecerii pe pasaport. In rest nu se mai cere acordul pentru iesirea din tara daca aveti o hot. jude. definitiva si irevocabila.pentru taarile din Europa.:)
m-ar fi interesat
cristinalex, utilizator