Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inchiriere spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inchiriere spatiu comercial

Buna ziua,
Am un spatiu comercial proprietate personala si as vrea sa-l inchiriez unui SRL cu doi asociati unul din ei sunt eu cu 50% iar celalalt este mama mea. Vreau sa stiu daca este legal acet lucru.
Va multumesc.
Este legal, insa va recomand un contract de comodat.
Va multumesc ptr raspuns, ideea este ca la pretul zonei, chiria ar fi cam 4000 lei pe luna, ceea ce ar insemna 48000 lei pe an, bani care ar fi scutiti de impozit in proportie de 25% pentru cheltuluieli de intretinere al imobilului iar la restul as plati 16% impozit ca pers fizica, ceea ce ar insemna o suma de 5760 lei, iar daca as vrea sa incasez banii acestia ca dividente, as plati o data 16% pe profit adica 7680 lei, si inca o data 16% pe dividente, adica 6451 lei. Deci practic eviti sa platesti la stat niste impozite foarte foarte mari, din aceasta cauza intreb daca este legal acest lucru. Acum as dori sa aflu daca mai recomandati un contract de comodat si daca da, care sunt motivele pentru care imi recomandati acest lucru.
Va mutumesc.