Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC si perioada de reintegrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC si perioada de reintegrare

buna ziua,
un caz social, parinte unic intretinator al unui minor, s-a reintors din concediul de crestere copil la expirarea celor 2 ani, a fost informat ca urmeaza sa primeasca decizia de restructurare a postului, intrebarea mea este: tinand cont de faptul ca la momentul la care a intrat in cic, era in vigoare codul muncii conform caruia angajatorul avea obligativitatea de a nu restructura postul pentru o perioada de 6 luni (de reacomodare) de la momentul reintoarcerii, angajatorul are dreptul sa faca aceasta disponibilizare fara sa existe riscul unui proces?
1. Codul Muncii nu a prevazut niciodata o astfel de reglementare .. fostul CCMN avea o astfel de prevedere si se referea numai la concedierea penru necorespundere profesionala nu si pentru alte motive.

2. Daca a intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005 - copilul s-a nascut inainte de 01.01.2011 - , atunci la revenirea din CCC angajatorul poate decide concedierea salariatei respective fara niciun obstacol.

3. Daca a intrat in CCC sub incidenta OUG nr.111/2010 - copilul s-a nascut incepand cu 01.01.2011 - , atunci la revenirea din CCC angajatorul nu poate decide concedierea salariatei respective pe o perioada cu pana la 6 luni de la data revenirii definitve din CCC.