Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum poti solicita stramutarea unui dosar?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum poti solicita stramutarea unui dosar?

Cum poti solicita stramutarea unui dosar?:help:
Nu ati precizat despre ce cauza este vorba civila,penala..
In materie civila, institutia stramutarii este prevazuta de art. 37 Cod procedura civila,
cand una din parti are doua rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv printre magistratii sau asistentii judiciari ai instantei, cealalta parte poate sa ceara stramutarea pricinii la o alta instanta de acelasi grad.
Stramutarea pricinii se mai poate cere pentru motive de banuiala legitima sau de siguranta publica.
Banuiala se socoteste legitima de cate ori se poate presupune ca nepartinirea judecatorilor ar putea fi stirbita datorita imprejurarii pricinii, calitatii partilor ori vrajmasiilor locale.

"Constituie motive de siguranta publica acele imprejurari care creeaza presupunerea ca judecata procesului la instanta competenta ar putea produce tulburarea ordinii publice"

In materie penala, potrivit art. 55, Cod procedura penala, Curtea Suprema de Justitie stramuta judecarea unei cauze de la instanta competenta la o alta instanta egala in grad, in cazul in care,
apreciind temeinicia motivelor de stramutare, considera ca prin aceasta se asigura desfasurarea normala a procesului.
Stramutarea poate fi ceruta de partea interesata, de procuror sau de ministrul justitiei
.

E vorba de un banal partaj, dupa divort....

[Mesaj editat - pct. 3.3 din regulamentul de postare. Va rog sa ramaneti la stramutare, multumesc]
Gabriela Pintea, Consilier juridic