avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dreptul de a cere executarea HJ care prevad acordarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dreptul de a cere executarea HJ care prevad acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar se prescrie?

Buna seara.

In OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar , dar si in Legea 230/2011 pentru aprobarea OUG 71/2009 se mentioneaza:

"Art. 1(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
(...)
(2) In cursul termenului prevazut la alin. (1) orice procedura de executare silita se suspenda de drept "

Eu am castigat 7 procese pe drepturi salariale cu HJ definitive, executorii (si irevocabile - unele castigate in recurs, iar pt altele nu s-a mai declarat recurs):
- Prima HJ este definitiva si executorie din data de 20.11.2009 si irevocabila din data de 16.02. 2010.
-Ultima HJ este definitiva si executorie din data de 28.11.2011 si irevocabila din data de 07.02.2012.

As dori sa stiu:
1. Daca pentru prima HJ exista riscul, ca in 20.11.2012, sa se prescrie dreptul de a cere executarea ei? Oare, ar trebui sa cer acum executarea ei, pentru a evita o posibila prescriere?

2. Avand calitatea de pensionar (din septembrie 2007), mai fac parte sau nu mai fac parte din categoria "personalului din sectorul bugetar"? (Daca raspunsul este negativ inseamna ca Legea 230/2011 nu-mi este aplicabila si pot cere executarea celor 7 HJ?)

Multumesc anticipat celor care pot sa-mi dea un raspuns.

Alte discuții în legătură

Bugetarii care si-au recastigat postul in instanta isi primesc si ei salariile esalonat ? rrobyfm rrobyfm Buna seara. Sunt unul dintre bugetarii care si-au castigat postul ocupat anterior in instanta, irevocabil. V-as ruga sa-mi spuneti daca unitatea respectiva ar ... (vezi toată discuția)
Sentinte judecatoresti diminuare salarii 25% Taisa Taisa Buna ziua :) Am 2 sentinte definitive si irevocabile din 2011 - drepturi de natura salariala (diminuare salarii cu 25%) , depuse acum. Le dau curs pt ... (vezi toată discuția)
Legea 230/2011 privind aprobarea oug nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii rox_maria rox_maria Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu aplicarea Legii 230/2011 privind aprobarea OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii ... (vezi toată discuția)