Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta competenta teritorial sa judece o cerere de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta competenta teritorial sa judece o cerere de partaj

Buna seara ma numesc Monica as dori si eu sa va adresez o intrebare. Sunt divortata iar impreuna cu fostul sot avem un apartament drept comun care se afla in judetul Covasna.Eu in momentul de fata sunt recasatorita in judetul Constanta intrebarea mea este daca locuinta cu drept comun se afla in jud Covasna iar eu sunt casatorita in Constanta pot face partajul unde sunt casatorita adica Constanta ? va multumesc :

Cerea de partaj se introduce acolo unde vi s-a desfacut prima casatorie.
Va multumesc de raspuns dar daca deschid procesul de partaj unde a fost desfacuta prima casatorie nu se poate face transferul in judetul actual dupa prima infatisare ?
Cererea de partaj avand ca obiect un imobil (apartamentul ) se depune la instanta in circumscriptia careia se afla imobilul. (art. 13 alin. 1 Cod procedura civila). Ati spus doar jud. Covasna, nu si orasul sau localitatea unde se afla imobilul ca sa va pot spune exact judecatoria competenta.