Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii Cum se aplica sanctiunile pentru incalcarea ...
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

Cum se aplica sanctiunile pentru incalcarea Regulamentului forumului?

Scriu acest text pentru ca au fost mai multe intrebari in ultima perioada, legata de modul in care se aplica sanctiunile din Regulamentul Avocatnet.ro.

Sanctiunea cea mai putin severa este Avertismentul. Aceasta sanctiune poate fi aplicata atat de catre moderatori, cat si de catre admini. De regula, este primul pas pe care il luam in sanctionarea cuiva care incalca Regulamentul. Am stabilit ca este mai util sa incepem prin a acorda un avertisment si a explica in acelasi timp prevederile regulamentului.

Daca insa incalcarea Regulamentului este de semnificativa (spre exemplu, daca un text scris in forum se constituie intr-un atac la persoana indeajuns de dur si nejustificat, utilizatorul in cauza asumandu-si in mod clar ideea ca nu vrea sa participe la discutii in Comunitatea Avocatnet.ro, ci vrea sa isi "regleze conturile" cu o anumita persoana), atunci sanctiunea aplicata va fi direct ban-ul temporar (timp de o saptamana). Prin ban se intelege o interzicere de postare de la acel cont/utilizator in Forumul Avocatnet.ro. Ban-ul poate fi acordat doar de catre administratori.

In cazul in care incalcarea regulamentului este repetata, dupa momentul la care a fost acordat un ban temporar, atunci ban-ul poate deveni definitiv. In unele cazuri, in functie de duritatea incalcarii Regulamentului, se poate acorda direct ban definitiv, fara trecerea prin celelalte sanctiuni amintite aici.

Pentru o mai buna intelegere a Regulamentului Forumului Avocatnet.ro, va invitam sa cititi documentul in sine.

www.avocatnet.ro/content/tag...

O zi frumoasa.
Alin,
Crezi ca acest topic ar fi bine sa fie postat la inceputul fiecarei Sectiuni din Forum? .. consider ca in acest fel toti cei care posteaza acolo sa-l citeasca ..