Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT COLECTIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT COLECTIV

Buna, daca am negociat incheierea contractului colectiv in cadrul unitatii cu peste 21 salariati si nu s-a ajuns la incheierea acestuia (patronul nu a fost de acord cu revendicarile salariatilor ,am facut si un proces verbal ) peste cat timp se reia negocierea
Durata negocierii colective nu poate depasi 60 de zile calendaristice decat prin acordul partilor, potrivit art.129 alin.5 din Legea dialogului social nr.62/2011.

Asadar, daca nu s-a ajuns la un acord , partile au posibilitatea de a prelungi durata negocierilor ... in acest sens, se va incheia un proces-verbal semnat de partille participante la negocieri.