Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate prestatoare de servicii medicale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate prestatoare de servicii medicale

Buna ziua ! Ma poate ajuta cineva cu 2 probleme ? Ele ar fi : 1. O firma care are drept activitate prestarea de servicii medicale ,cod caen 8622 , poate avea si activitate comerciala ? Daca da , in ce procent ? 2 . Firma prestatoare de servicii medicale a oferit prin contract de comodat o parte din sediul sau catre o firma cu activitate comerciala . Facturarea utilitatilor ,apa , gaz , etc. se face catre firma cu activitate medicala . Cum poate firma comerciala sa-si treaca in contabilitatea proprie facturile utilitatilor ? Multumesc mult !
Firma cu activitate medicala primeste facturile si le refactureaza firmei cu activitate comerciala. La contractul de comodat se face o mentiune in acest sens si la fiecare refacturare atasati si o copie a facturii de utilitati la care se refera. Sau, in baza contractului de comodat, firma cu activitate comerciala preia de la furnizorii de utilitati contractele pe numele ei. Asa ar fi cel mai corect. Doar ca,...., dureaza!
simiondan a scris:

1. O firma care are drept activitate prestarea de servicii medicale ,cod caen 8622 , poate avea si activitate comerciala ? Daca da , in ce procent ?

daca are in obiectul de activitate si codul caen al activitatii comerciale pe care urmeaza sa o desfasoare. daca nu, trebuie actualizat actul constitutiv.