Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot face? divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot face? divort cu minor

Buna ziua. Am si eu o problema.Sunt casatorita de 2 ani si jumatate si am impreuna cu sotul o fetita de 2 ani. As dori sa intentez divort,dar acesta ma ameninta ca-mi ia fata si nu ma lasa sa plec la parintii mei. Daca plec ma poate acuza de parasirea domiciliului conjugal?Risc sa pierd fata sub vreo forma?Mentionez ca el nu lucreaza si nu are conditii mai bune de oferit fetitei decat as avea eu la parintii mei. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc anticipat!#-o:(
Avand in vedere varsta copilului, instanta cel mai probabil va stabili locuinta minorului la dvs. si custodia comuna.

Nu va faceti griji, puteti pleca la parinti, chiar impreuna cu copilul.
Intentati divort,cat despre parasirea domiciliului conjugal nu exista nici o reglementare legala care sa va interzica acest lucru daca convietuirea in comun nu mai este posibila.
Va multumesc pentru sfaturi si pentru ajutor!