Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mai exista vreo cale de atac in cazul unei hotarari ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mai exista vreo cale de atac in cazul unei hotarari irevocabile?

Buna ziua. Sunt parte intr-un proces pe litigii de munca. In prima instanta am castigat. Partea adversa a facut recurs, recurs ce s-a judecat la Curtea de Apel - sectia Conflicte de Munca si Asigurari Sociale. Aici recursul a fost admis, hotararea pronuntata fiind irevocabila, nu si definitiva. Mai am la indemana vreo cale de atac? Daca da, despre ce cale de atac ar fi vorba?
Va multumesc.
Agripinna, utilizator
Impotriva unei hotarari irevocabile, in masura in care sunt incidente dispozitiile art.317-318 din codul de procedura civila, se poate exercita calea extraordinara de atac a contestatiei in anulare. Va recomand sa luati legatura cu un specialist care sa aiba acces la lucrarile din dosar si sa va poata da un raspuns in cunostinta de cauza, respectiv daca hotararea data de instanta de recurs este temeinica si legala saupoate fi atacata cu contestatie in anulare.

Agripinna

1. Orice hotarare irevocabila este si definitiva ... prin urmare, hotararea pronuntata de Curtea de apel este irevocabila.

2. Impotriva acesteia se poate exercita numai caile extraordinare de atac prevazute de Codul de procedura civila ... contestatie in anulare si/sau revizuire.
Cornel Vasile, Consilier juridic