Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Infractiuni privind circulatia pe drumurile publice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Infractiuni privind circulatia pe drumurile publice

Buna seara,
Anul trecut mi-a fost suspendat permisul pentru conducere in stare de ebrietate!
Pe data de 29.11.2011 am primit sentinta : " Condamnă inculpatul la 1 an închisoare cu suspendare condiţionată a executării pedepsei " .
Va rog sa imi spuneti cand o sa pot da examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere si dupa cat timp o sa am cazierul " curat " .
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Revin cu o intebare...inca sunt nelamurit
Dupa recursul facut la sfarsitul anului, luna trecuta s-a incheiat in totalitate :
"Solutie: Respinge ca nefondat recursul declarat de inculpatul ************ împotriva sentinţei penale nr.**********. În temeiul art. 192 alin. 2 Cod proc. penală, obligă pe inculpatul ******* la plata sumei de xxx lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat în recurs. Suma de xxx lei, reprezentând onorariu parţial pentru apărătorul desemnat din oficiu în recurs – avocat*********.
Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 25.05.2012.
Sentinta ramane valabila de la data de 29.11.2011 sau de la data de 25.05.2012??
Mai exact cand pot sa sustin examenul pentru obtinerea permisului auto?
Va multumesc anticipat!
just_say_it a scris:

Dupa recursul facut la sfarsitul anului, luna trecuta s-a incheiat in totalitate :
"Solutie: Respinge ca nefondat recursul (...)
Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 25.05.2012.
Sentinta ramane valabila de la data de 29.11.2011 sau de la data de 25.05.2012??
Mai exact cand pot sa sustin examenul pentru obtinerea permisului auto?

un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
cyan, moderator
Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 25.05.2012.
Peste un an de la aceasta data.