Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intrebare referitor intermediere imobiliara.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intrebare referitor intermediere imobiliara.

Buna ziua,
Sunt o persoana care se ocupa cu intermedieri imobiliare.
Intrebarea mea este daca pot incheia un gen de contract de exclusivitate/comision cu un posibil cumparator/vanzator atata timp cat eu sunt persoana fizica si nu agentie imobiliara.

Contractul de exclusivitate se incheie intre client si o singura agentie imobiliara si presupune acordarea exclusiva a dreptului de reprezentare in cazul unei vanzari, inchirieri sau cumparari.
Agentiile imobiliare profesioniste investesc bani si timp pentru a incheia (intermedia) tranzactia. De aceea, acestea sunt motivate de acordarea exclusivitatii. Spre deosebire de cazurile in care nu se incheie un astfel de contract, compania va investi mai multe resurse umane, materiale si logistica in vederea realizarii unei tranzactii rapide si profitabile pentru client.
In cazul exclusivitatii, agentia imobiliara isi prezinta punctual metodele de lucru si responsabilitatile, termenii contractului de exclusivitate fiind foarte clari exprimati.
In situatia in care o persoana fizica negociaza si incheie un contract respectiv isi asuma responsabilitatea in cadrul unui contract,respectiv realizeaza o activitate comerciala, trebuie sa se autorizeze mai intai ca PFA.deoarece contractul de comision este in mod evident un contract comercial.
incheierea unui asemenea contract fara ca persoana fizica sa fie autorizata poate atrage in anumite situatii,anumite sanctiuni si amenzi.