Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce drepturi mi-au fost interzise, cand pot obtine un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce drepturi mi-au fost interzise, cand pot obtine un alt permis si dupa ce perioada?

in baza disp art 87 al 1 din OUG nr 195/2002 cu aplicarea art 320 cod penal am primit o pedeapsa de 9 luni pt cond, cu o imbibatie alcoolica peste limita leg CITEZ interzice inculpatului drepturile prevazute de art 64 lit a, teza a2-a si b CP in conditile si pe durata prev, de art 71 CP Inbaxa disp art 81 CP disp suspendarea condi. a exe. pedepsei pe o perioada de 2 ani si 9 luni termen de incercare stab in cond art 82 CP Conform art 71 ali, 5 CP suspenda cond execu pedepsei accesorii
Gabriela Mihai, Avocat
64 lit. a - dreptul de a fi ales in autoritatile publice
64 lit. b - dreptul de a ocupa o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) şi (5), art.89 alin.(1) şi (2), art.90 alin. (1) şi art.92 alin.(3);

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Dosarul de examen în vederea redobândirii permisului de conducere trebuie să cuprindă următoarele documente

1.Cerere-tip;
2.Fişa de şcolarizare (valabilă un an de zile de la data emiterii);
3.Certificatul de cazier judiciar valabil;
4.Original / copie a documentului de identitate;
5.Chitanţa de plată a taxei de examinare;
6.Copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă.
cyan, moderator
am voie sa aleg pe 10 iunie
Dreptul de a alege nu v-a fost interzis.
va multumesc