avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce drepturi mi-au fost interzise, cand pot obtine un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce drepturi mi-au fost interzise, cand pot obtine un alt permis si dupa ce perioada?

in baza disp art 87 al 1 din OUG nr 195/2002 cu aplicarea art 320 cod penal am primit o pedeapsa de 9 luni pt cond, cu o imbibatie alcoolica peste limita leg CITEZ interzice inculpatului drepturile prevazute de art 64 lit a, teza a2-a si b CP in conditile si pe durata prev, de art 71 CP Inbaxa disp art 81 CP disp suspendarea condi. a exe. pedepsei pe o perioada de 2 ani si 9 luni termen de incercare stab in cond art 82 CP Conform art 71 ali, 5 CP suspenda cond execu pedepsei accesorii
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2012
Gabriela Mihai, Avocat
Cel mai recent răspuns: moisaflorin , utilizator 17:37, 7 Iunie 2012
64 lit. a - dreptul de a fi ales in autoritatile publice
64 lit. b - dreptul de a ocupa o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) şi (5), art.89 alin.(1) şi (2), art.90 alin. (1) şi art.92 alin.(3);


Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Dosarul de examen în vederea redobândirii permisului de conducere trebuie să cuprindă următoarele documente

1.Cerere-tip;
2.Fişa de şcolarizare (valabilă un an de zile de la data emiterii);
3.Certificatul de cazier judiciar valabil;
4.Original / copie a documentului de identitate;
5.Chitanţa de plată a taxei de examinare;
6.Copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă.
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2012
cyan, moderator
am voie sa aleg pe 10 iunie
Dreptul de a alege nu v-a fost interzis.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. 87 al. 5 din oug.195/2002 lau4rally lau4rally Solutie: In temeiul art. 87 alin. 5 din OUG 195/2002 Rep. cu aplic. art. 320 1 Cpp., condamna pe inc. XXX. la pedeapsa inchisorii un an. In temeiul art. 71 ... (vezi toată discuția)
Condus fara permis maariusboros maariusboros Cumnatul meu a condus fara permis in 2007 si are cazier. Si vrea sa faca Scoala de Soferi . Am o intrebare pt. dumneavoastra . Mai poate da de permis daca in ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere renghea_relu renghea_relu am fost trimis in judecata pentru art 87, alin 1 OUG 195/2002, si am primit urmatoarea hotarare: in baza art. 87, alin 1 din OUG 195/2002, cu aplicarea art ... (vezi toată discuția)