avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Ce se întâmplã dacã nu deschid ușa ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce se întâmplã dacã nu deschid ușa executorului judecãtoresc?

Bună ziua! În 2007 am contractat un credit de nevoi personale fără garanții, din 2008 am rămas fără servici și nu am mai putut plătii.Menționez că stau în chirie și mi-a venit executorul judecătoresc la ușă, dar nu i-am deschid ptc sunt nevăzătoare și eram singură acasă.Vreau să știu ce se întâmplă dacă nu le deschid ?Și cum pot dovedi că unele din lucrurile pe care le am în casă nu sunt ale mele, dar nici proprietarul nu o poate face. #-o Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:05, 31 Mai 2012
Daca nu este imobilul dvs se prezuma ca bunurile sunt ale proprietarului. Ca sa le poate executa silit executorul trebuie sa aiba dovada ca sunt ale dumneavoastra.
Executorul judecatoresc cu scopul recuperarii debitului,va starui in parcurgerea etapelor din procedura de executare silita,va incheia proces verbal prin care sa consemneze situatia constatata la data prezentarii la locatia unde locuiti
In situatia in care acesta detine la dosarul de executare silita dovada legala ca a parcurs etapa de informare a dvs,referitor la obligatiile ce va revin pentru achitare credit,executorul va analiza posibilitatile de executare a bunurilor dvs in evidenta bunuri mobile/imobile/conturi/
drepturi sariale-prezente si viitoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rata neplatite si somatie de plata krysty30 krysty30 buna seara,am si eu o problema,am facut acum cativa ani o rata la o firma de unde am cumparat ceva in rate,am platit cam jumatate din rate lunare pana am ramas ... (vezi toată discuția)
Buna ziua elenahanu85 elenahanu85 am o problema....sotul meu in 2005 a facut un imprumut de nevoi personale in val de 130000000lei vechi..,am platit ratele la timp pana acum 1 an shi jum.ieri ... (vezi toată discuția)
Lamuriri executare silita anadanuta anadanuta Buna ziua. Am doua credite la doua banci diferite. Pentru unul din ele am mai mult de 500 de zile in intarziere iar ptr al doilea am 140 de zile. Inca nu am ... (vezi toată discuția)