Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Corpul de rezerva al functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Corpul de rezerva al functionarilor publici

Buna ziua,
As dori daca puteti sa ma lamuriti cu privire la corpul de rezerva a functionarilor publici. Am lucrat 6 ani intr-o functie publica de executie dupa care mi-am incetat raporturile de comun acord conform prevederilor art.97 lit b) din 188/1999.As dori sa stiu daca in acesta situatie mai fac parte din corpul de rezerva al functionarilor publici sau nu, avand in vedere ca art 2 , alin i) spune:

-i) corpul de rezervă reprezintă totalitatea persoanelor care au fost eliberate din funcţia publică din motive neimputabile lor.
Multumesc
Nu
ART. 105
(1) Corpul de rezervă este format din funcţionarii publici care au fost eliberaţi din funcţia publică în condiţiile art. 99 alin. (1) lit. a)-c), e) şi g) şi este gestionat de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici.
diana06 a scris:
As dori sa stiu daca in acesta situatie mai fac parte din corpul de rezerva al functionarilor publici sau nu, (...)

Nu ati facut parte din corpul de rezerva al functionarilor publici intrucat nu ati fost eliberata din functia publica din motive neimputabile dvs.