Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cine hotaraste asupra votului secret ?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cine hotaraste asupra votului secret ?

In cadrul unei Asociatii( constituita si organizata pe OG 26 cu privire la asociatii si fundatii), la alegerea organelor de conducere, in Adunarea generala se supun la vot propunerile.
Sunt si voci care doresc ca votul sa fie secret. Statutul nu prevede o asemenea precizare daca votul sa fie secret sau la vedere.
Cine poate hotara ca votul sa fie la vedere sau nu ? presedintele de sedinta ? sau si aceasta modalitate se supune Adunarii generale care va decide ?
Multumesc !
Daca nu aveti expres prevazut in statut sau in alt act intern al asociatiei (regulament intern sau alta decizie a adunarii generale sau chiar un precedent adica un caz din trecut in care pentru ceva similar s-a votat in acelasi fel) procedura de vot in cazul acesta, plenul adunarii generale hotaraste. De obicei se voteaza secret, cu biletele, in cazul alegerilor de persoane.