Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare cumparare apartament prin Prima ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare cumparare apartament prin Prima Casa

In data de 19.04.2012 am incheiat la notariat un antecontract pentru cumpararea
unui apartament prin Programul "Prima Casa" si am achitat vanzatorului avansul de 5% din pretul apartamentului. In antecontract am specificat data de 18.06.2012 ca data limita pentru incheierea contractului final de vanzare cumparare, pentru a avea timp sa obtinem aprobarile de la banca si de la Fond. Pentru completarea dosarului si la cererea bancii am solicitat vanzatorului un extras de carte funciara de informare. Atunci s-a constatat ca acest apartament are sarcini inscrise in cartea funciara (poprire pe salariu pentru neplata unor credite). Ca urmare, nu am mai putut continua formalitatile de obtinere a unui credit prin Programul Prima Casa pentru cumpararea acestui apartament si a trebuit sa cautam altul. Intrebarea mea este: daca pana pe 18.06.2012 vanzatorul isi achita datoriile si pot sterge sarcinile din cartea funciara, el poate pretinde ca ne-am razgandit noi si astfel sa nu mai putem recupera avansul achitat?
Mentionez ca la incheierea antecontractului el a declarat ca apartamentul este liber de sarcini (declaratie falsa), iar noi avem comunicare scrisa de la banca ca nu putem obtine creditul pentru cumpararea acelui apartament deoarece figureaza cu sarcini.
Situatia este delicata.
Va sfatuiesc sa actionati pana la data de 18.06.2012.
Trimiteti-i promitentului vanzator o notificare prin care sa-i cereti restituirea avansului, apoi in caz de refuz actionati-l in judecata.
Am trimis vanzatorilor o notificare prin executor judecatoresc prin care le-am cerut sa se prezinte pe data de 17.06.2012 (cu o zi inainte de expirarea termenului din antecontract) la biroul executorului judecatoresc pentru restituirea avansului. Nu s-au prezentat. Greseala noastra a fost ca nu am stiut ca trebuie sa ne mai prezentam si pe data de 18.06.2012 la notar pentru incheierea antecontractului. Am primit notificare din partea vanzatorilor pentru a ne prezenta pe data de 26.06.2012 in vederea incheierii vanzarii cumpararii. Ne vom prezenta la notar. As vrea sa stiu ce trebuie sa fac in continuare pentru a-mi recupera cel putin avansul achitat, deoarece nu pot cumpara un apartament care are sarcini inscrise in cartea funciara.
Mentionez ca aceste sarcini figureaza in cartea funciara a apartamentului si la data de astazi 22.06.2012, in conditiile in care, avocatul lor care ne-a contactat telefonic ne-a spus ca si-au platit datoriile.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Urmatorul pas este actionarea in judecata a promitentilor-vanzatori, pentru rezolutiunea contractului si restituirea avansului.
Problema e ca procesul va dura minim 1 an.