Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna -vacanta in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna -vacanta in strainatate

Buna ziua, am o intrebare legat de noul cod civil.
Fratele meu a divortat recent. In divort s-a hotarat custodia comuna si domiciliul copilului la tata. Mama copilului ameninta ca nu-si va da acordul niciodata ptr ca copilul sa iasa din tara cu tatal pe perioada vacantei. Ce demersuri poate face fratele meu ptr a putea pleca in vacanta unde vrea si fara acordul mamei? Ea mai ameninta si ca nu va lasa copilul in vacanta "la tara la bunici", poate face asa ceva?
Va multumesc anticipat
Mama nu va putea interzice vacanta la bunici dar poate sa nu isi dea acordul pentru parasirea tarii a minorului.

Tatal poate solicita instantei sa inlocuiasca acordul mamei