Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Soacra mea traieste in concubinaj de 30 de ani cu actualul prieten poate beneficia de pensie de urmas in cazul unui deces.
Nu poate beneficia de pensie de urmas. Concubinajul nu este recunoscut legal in Romania
multumesc
dar pe unde a intrebat juristii, avocati toti i-au spus sa se casatoreasca ca ia pensie de urmas sau cu martorii la avocat ca a trait in concubinaj atatia ani si ia pensie fara nici o problema este legal .
Legea nu acorda pensie de urmas decat sotilor supravietuitori, nu si concubinilor.