Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor....ptr mamele cu 3 copii.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor....ptr mamele cu 3 copii.

Buna seara. Am o intrebare va rog...dc soacra mea sa recasatorit dupa decesul sotului care era pensionar mai poate beneficia de pensie dupa urma lui?avand in vedere ca a avut 3 copii cu el....cu cel actual care si acesta a decedat dar nu era pensionar a fost casatorita timp de 3 ani. Ia nu a avut deloc serviciu fiind casnica. Mai beneficiaeaza de pensie dupa primul sot? Va multumesc.
Piticul74, utilizator
Nu. Prin recăsătorire a pierdut orice legătură cu fostul soț. Ca să beneficiezi de pensie de urmaș după soț, trebuie sa fii soț supraviețuitor al soțului decedat. Soacra dvs nu mai este soție supraviețuitoare a fostului soț, ci a actualului soț recent decedat.

Dreptul la pensie de urmaș îl are doar după ultimul soț.
Dapix, utilizator
Fac o precizare. Dacă cu ultimul soț a fost căsătorită legal numai 3 ani, nu se încadrează la dreptul de pensie de urmaș.

Trebuie să aibă o vechime minimă de 10 ani de căsătorie, pentru a beneficia de o minimă și diminuată pensie de urmaș.
Dapix, utilizator