Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere tva la achizitie autoturism persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere tva la achizitie autoturism persoana juridica- rechizite

Buna ziua,

persoana juridica romana achizitioneaza un autoturism de la persoana jurdica straina.
Se face o factura care este documentul masinii.
Se prezinta certificatul de TVA la politie si la finante impreuna cu alte documente atunci cand se inmatriculeaza masina in RO.

cum se face deducerea de 50% conform legii OG 125/2012 la inregistrarea masinii pe firma?
Trebuie sa prezint si un contract de vanzare- cumparare (in afara de factura prezentata initial) ca adm. financiara sa vada ca s-a produs o tranzactie si sa inregistreze contractul respectiv la ei si in baza lui sa faca deducerea?
Va multumesc
este suficient INVOICE-ul (factura) pe care va sfatuiesc sa-l traduceti la un traducator autorizat.
de asemenea, achizitia intracomunitara se va raporta in decl. 390 vies
firma trebuie sa fie inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari pentru a efectua astfel de operatiuni.