Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara

O soc.nestabilita in Romania (detine doar un depozit inchiriat pe teritoriul Romaniei) aduce marfuri in vederea constituirii unui stoc (transportul este efectuat tot de aceasta soc.)
O soc.din Romania (cod valid,etc) achizitioneaza de la aceasta soc.marfa cu taxare inversa-livrarea se face din Romania.
Depozitul este inchiriat de soc.din UE de la firma din Romania.
A declarat in D 390 achizitia intracomunitara.
Este corect?
Daca marfa este venita in depozit de la o firma din UE, da.
Depozitul este doar un punct intermediar, fara personalitate juridica.
Factura probabil vine de la firma din UE ( cod valid de tva vies , presupun..)
Fizic livrarea se face din Ro, dar nu de la o firma din RO. Daca depozitul era "inregistrat" si dadea factura, atunci trebuia tva si 394...
Consider ca tranzactia e ok si e una intracomunitara.