Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii intracomunitare intrep.individuala
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii intracomunitare intrep.individuala

O intreprindere individuala inregistrata in roi achizitioneaza mere din Ungaria de la o persoana fizica cu cod valid de tva si de la o persoana fizica fara cod valid de tva.Se poate face taxare inversa in ambele cazuri?.Declaratia 390 vies se face si ea pentru cele doua situatii?.Va multumesc.
Pe factura primita este inscris TVA sau nu? Si numai codul este invalid?
Factura este fara tva ( nu are rubrica de tva,este factura pentru neplatitori de tva),furnizorul care nu are cod valid de tva fiind persoana fizica si presupun ca nu este inregistrat in scopuri de tva.
Daca nu are cod de tva valid in vies trebuie colectat tva si platit la statul roman.
Din aceasta cauza, neplatitorilor de tva din RO li se da un cod de tva intracomunitar....