Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata intretinere

Buna ziua .Am o problema:am o restanta la intretinere iar administratorul nu imi incaseaza luna curenta ci imi taie chitanta pentru restanta,nu inteleg scopul ca in mod normal luna curenta ramane iar restanta
Administratorul procedeaza corect si in binele dv.
Se incaseaza datoriile cele mai vechi, astfel incat sa nu creasca penalizarile.
In mod normal aveti interesul sa stingeti restanta cea mai veche, intrucat aceasta genereaza cele mai mari penalizari restante si deci este mai oneroasa pt dvs.
Ideea era ca platind luna in curs si rand o suma fixa restanta se poate urmarii mai usor.Pe bloc avem niste antene de telefonie ,din chirie s-au pus apometre dr apartmentul meu nu a beneficiat de acest serviciu este corect?Daca nu ce pot face?
In mod normal apometrele si le pune fiecare. Daca la dumneavoastra s-au pus din banii luati drept chirie pentru antene conform legii trebuiau sa puna apometre la toti.

Legea 230/2007
ART. 13
Veniturile obţinute din exploatarea proprietăţii comune aparţin asociaţiei de proprietari. Aceste venituri alimentează fondurile speciale ale asociaţiei de proprietari pentru reparaţii şi investiţii cu privire la proprietatea comună şi nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum şi cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial într-un raport afişat la avizierul asociaţiei de proprietari.

Discutati cu presedintele Asociatiei si cereti sa vedeti ce s-a facut cu banii de chirie.
Este posibil sa nu se fi pus apometre din acesti bani.