Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs

o judecatorie si-a declinat competenta de solutionare a cauzei, avand ca obiect o plangere contraventionala.ma intereseaza termenul de recurs de 5 zile cum este calculat si daca include zile lucratoare sau zile calendaristice?
si as vrea sa mai intreb daca recursul trebuie adresat tribunalului sau judecatoriei care are competenta teritorial?
multumesc!
conflictul de competenta se solutioneaza de instanta ierarhic superioara instantei in conflict
Buna ziua.

Termenul de recurs este intr-adevar de 5 zile de la pronuntare - adica din ziua in care instanta a dat solutia.
Regula procedurala dupa care se calculeaza termenul se numeste "pe zile libere" dar nu are nimic de a face cu zilele de lucru sau zilele de sarbatoare (sau libere).
In fapt termenul de 5 zile, aplicand metoda "pe zile libere" devine de 7 zile. Asa ca, de la momentul pronuntarii, incluzand ziua respectiva, ultima zi in care puteti sa faceti legal recursul este in cea de a 7 a zi.
Recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca - adica la judecatorie (chiar daca Curte Constitutionala zice ca-i ok si la instanta care se va pronunta). va sfatuiesc sa urmati calea batuta si sa depuneti recursul la judecatorie.

Succes,
av. Costi Boncu
Termenul de 5 zile se refera la 5 zile calendaristice. Daca ultima zi a termenului cade intr-o zi nelucratoare acest termen se prelungeste pana la prima zi lucratoare.
Rodica Ciobanu, Avocat
igna_florin a scris:

o judecatorie si-a declinat competenta de solutionare a cauzei, avand ca obiect o plangere contraventionala.ma intereseaza termenul de recurs de 5 zile cum este calculat si daca include zile lucratoare sau zile calendaristice?
si as vrea sa mai intreb daca recursul trebuie adresat tribunalului sau judecatoriei care are competenta teritorial?
multumesc!

Recursul il puteti depune fie la instanta a crei hotarare se ataca, fie la instanta de recurs (instanta care judeca recursul).
Prin art.101 C.proc.civ., legiuitorul stabileşte modul de calcul al termenelor procedurale pe ore, zile, săptămâni, luni şi ani.
Termenele statornicite pe zile se calculează pe zile libere (calendaristice), neintrând în calcul nici ziua când a început să curgă, nici ziua când s-au împlinit (art.101 alin.1 C.proc.civ.).