avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intrebare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intrebare

ce inseamna recurs in 5 zile de la pronuntare?
este vb de zile calendaristice sau lucratoare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:29, 24 Octombrie 2009
Se calculeaza fara prima zi si sarbatorile legale.
Ex: se pronunta azi Vineri 23 oct, iar data ultima de depunere a cererii de recurs este Miercuri 28 oct.
Termenul de 5 zile se calculeaza pe zile libere, neintrand in calcul nici prima in care incepe sa curga , nici ultima zi , in care acesta se sfarseste.

Daca se sfarseste intr-o zi nelucratoare , acesta se va preluni pana la prima zi lucratoare.
Potrivit art.101 C.pr.civ :"Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pana la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare"
gabescu a scris:

Se calculeaza fara prima zi si sarbatorile legale.
Ex: se pronunta azi Vineri 23 oct, iar data ultima de depunere a cererii de recurs este Miercuri 28 oct.


Daca hotararea s-a pronuntat pe 23 oct , ultima zi de depunere a recursului este data de 29 oct.... art.101 C.proc.civ. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pina cind curge termenul de 10 zile? glo glo am primit hotarrarea in data de 30.12. 2010 si am ca termen pentru calea de atac 10 zile. Cand expira cele 10 zile daca au fost sarbatorile? multumesc (vezi toată discuția)
Hotarare comunicata Alina Alina Alina Alina Buna ziua Ma puteti cu o mica nelamurire. Mi s-a comunicat o hatarare pe data de 22.06.2009. partea adversa poate face recurs in termen de 10 zile La ... (vezi toată discuția)
Termen de depunere intampinare? jstefan jstefan Termenul de depunere intampinare este de 5 zile calendaristice sau 5 zile lucratoare?Multumesc. (vezi toată discuția)