Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intrebare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intrebare

ce inseamna recurs in 5 zile de la pronuntare?
este vb de zile calendaristice sau lucratoare?
Se calculeaza fara prima zi si sarbatorile legale.
Ex: se pronunta azi Vineri 23 oct, iar data ultima de depunere a cererii de recurs este Miercuri 28 oct.
Termenul de 5 zile se calculeaza pe zile libere, neintrand in calcul nici prima in care incepe sa curga , nici ultima zi , in care acesta se sfarseste.

Daca se sfarseste intr-o zi nelucratoare , acesta se va preluni pana la prima zi lucratoare.
Potrivit art.101 C.pr.civ :"Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pana la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare"
gabescu a scris:

Se calculeaza fara prima zi si sarbatorile legale.
Ex: se pronunta azi Vineri 23 oct, iar data ultima de depunere a cererii de recurs este Miercuri 28 oct.

Daca hotararea s-a pronuntat pe 23 oct , ultima zi de depunere a recursului este data de 29 oct.... art.101 C.proc.civ. ;)