Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de depunere intampinare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de depunere intampinare?

Termenul de depunere intampinare este de 5 zile calendaristice sau 5 zile lucratoare?Multumesc.
Cinci zile din punct de vedere al Codului de Procedura Civila. Daca termenul limita pica in zile nelucratoare el se reporteza in prima zi lucratoare.

Nu este grav daca ati depasit cu o zi sau doua termenul de depunere al intampinarii. La termenul de judecata sa aveti intampinarea la dumneavoastra si daca nu a ajuns la dosar puteti sa o depuneti in sala. In cel mai rau caz partea adversa va cere un termen sa ia la cunostinta de intampinarea dumneavoastra.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
5 zile calendaristice care se calculeaza potrivit art 101 c.proc.civ.
Art. 101
Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare.
Termenul care, incepand la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfarseste intr-o luna care nu are o asemenea zi, se va socoti implinit in ziua cea din urma a lunii.
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pana la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare.