Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata ore suplimentare

Buna ziua ,

Am o intrebare legata de neplata orelor suplimentare.Lucrez de 1 an si jumatate in cadrul unei companii care pana acum si-a respectat cat de cat angajatii.Acum insa isi bat joc de noi prin toate metodele si anume .De 2 luni de zile ne vireaza salariile dupa 3 saptamani de la data de salariu si acum vor sa nu ne mai plateasca orele suplimentare.Mentionez ca plata orelor suplimentare si a zilelor de sarbatori legale s-a facut pana acum fara nici un fel de problema.Insa acum nu mai vor sa plateasca si probabil sa ne dea liber..Problema mare si intrebarea mea ar fi : este legal ca pentru munca prestata in luna mai si pentru care am acumulat 90 de ore suplimentare sa ma puna sa imi iau liber ,in conditiile in care nu am fost anuntati de acest aspect??Orice hotarare de acest gen nu trebuie comunicata angajatilor? Aceasta hotarare se poate aplica pentru o luna ce s-a incheiat , nu ar fi normal sa se aplice din clipa in care este comunicata angajatilor ?Iar intarzierea salariului 3 saptamani este normal ??

Va multumesc anticipat.
O zi buna !
Masurile luate de angajator probabil au un fundament. Este posibil ca situatia economico financiara sa nu-i mai permita sa plateasca orele suplimentare mai ales ca obligatia conform codului muncii , este sa fie platite cu un spor care nu poate fi mai mic decat 75%, in timp ce daca se compenseaza cu timp liber platit, sunt platite in regim normal de lucru. Ramanerea la lucru pentru prestarea orelor suplimentare se face cu acordul scris al salariatului. Raspunsul la intrebarea dumneavoastra este da, pot fi compensate cu timp liber platit fara ca angajatorul sa va anunte sau sa va ceara acordul cum vor fi compensate orele lucrate suplimentar
Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.

Art. 122. [compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite]
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia. (2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

Art. 123. [compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu]
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

So, da, e posibil ca in locul platii cu un spor la salariu a acelor ore suplimentare, sa beneficiati de zile libere platite.Sporul de care amintiti dvs este a 2-a optiunue a angjatorului, prima fiind zilele libere, potrivit C.Mun.:)
Nu este normala intazierea salariului, insa daca firma intampina ceva dificultati economice, pana si ITM-ul(daca faceti sesizare) ii pasuieste o perioada..poate chiar si 3 saptamani.
Da, este perfect legal .. plata orelor suplimentare este psoibila numai in cazul in care acestea nu se compenseaza prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. .. temeiul legal il gasiti in textul art.122 C.mun., postat anterior de colega noastra.

Art.160 (4) C.mun. dispune ca , intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Art. 253 C.mun. prevede :
(1) Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
(2) In cazul in care angajatorul refuza sa il despagubeasca pe salariat, acesta se poate adresa cu plangere instantelor judecatoresti competente.
Va multumesc pentru raspunsuri.Imi pare rau sa aud asta,pentru ca daca stiam acest lucru , nu prestam munca in folosul companiei , 2 zile a cate 15 ore de munca/zi,cu un singur liber si dupa iar acelasi program...toata luna mai.Oboseala a ajuns la maxim si ma bucuram ca macar financiar voi avea o multumire.Asta e , traim in Romania , tara sclaviei si a bataii de joc .

Va multumesc inca o data .

O zi buna !

irinagri a scris:

Buna ziua ,

Am o intrebare legata de neplata orelor suplimentare.Lucrez de 1 an si jumatate in cadrul unei companii care pana acum si-a respectat cat de cat angajatii.Acum insa isi bat joc de noi prin toate metodele si anume .De 2 luni de zile ne vireaza salariile dupa 3 saptamani de la data de salariu si acum vor sa nu ne mai plateasca orele suplimentare.Mentionez ca plata orelor suplimentare si a zilelor de sarbatori legale s-a facut pana acum fara nici un fel de problema.Insa acum nu mai vor sa plateasca si probabil sa ne dea liber..Problema mare si intrebarea mea ar fi : este legal ca pentru munca prestata in luna mai si pentru care am acumulat 90 de ore suplimentare sa ma puna sa imi iau liber ,in conditiile in care nu am fost anuntati de acest aspect??Orice hotarare de acest gen nu trebuie comunicata angajatilor? Aceasta hotarare se poate aplica pentru o luna ce s-a incheiat , nu ar fi normal sa se aplice din clipa in care este comunicata angajatilor ?Iar intarzierea salariului 3 saptamani este normal ??

Va multumesc anticipat.
O zi buna !