Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Salut,

Recent angajatorul a spus ca pentru fiecare 8 ore suplimentare, va fi obligatorie luarea unei zile libere in urmatoarele 60 de zile.
Am citit codul muncii, dar acesta mi se pare destul de vag.
Intrebarea mea este: Eu pot refuza aceasta zi libera alegand sa fiu compensat financiar pentru orele suplimentare prestate?

Multumesc
Nu este vag Codul Muncii in aceasta privinta.

Art. 122 C.mun.
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
.....

In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) C.mun. in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.