Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ajutor pentru acte SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ajutor pentru acte SRL-D

Buna seara,

Doresc sa infiintez o societate SRL-D si m-am impotmolit cu actele:

- Dovezi privind efectuarea varsamintelor aporturilor subscrise de asociati la capitalul social (copii) - nu inteleg, trebuie sa fac un cont la banca pe numele firmei si sa vars capitalul social care este minim 200 lei?

- Declaratiile date pe propria raspundere, dupa caz, de catre fondatori/administratori/cenzori sau persoane fizice reprezentante ale persoanei juridice numita administrator sau cenzor, din care sa rezulte ca indeplinesc conditiile legale pentru detinerea acestor calitati(original) - exista o declaratie tip pe care o iau de la ONRC?

- Specimenele de semnatura ale reprezentantilor societatii (original) - pe acestea unde le fac?

- Certificatele de cazier fiscal - acestea de unde le iau avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti si nu am nici rezidenta si nu detin in proprietate nici un bun sau imobil?

Va multumesc!
Ok multumesc mult de tot! O sa incerc sa ii mai stresez pe cei de la ONRC.
O seara buna!
Buna seara! PFA si-a inchis activitatea, doreste sa infiinteze un SRL-D, intrebarea este daca poate s-o faca si daca beneficiaza de facilitatile acordate acestora?!
Multumesc!
orber, utilizator
Daca sunt respectate conditiile din art. 2 alin 1 lit b) si c) din OUG 6/2011 atunci puteti sa infiintati SRL-D si sa obtineti facilitatile de acordare AFN.
[ link extern ]
?Vroiam sa va mai intreb daca sunt 2 asociati trebuie sa dea ambii declaratiia pe propria raspundere din care sa rezulte ca sunt reprezentantii legali ai firmei,nu?

Va multumesc !
ElenaComanescu, utilizator
pentru asistenta infiintare SRL-D si proiecte de finantare sunati la 0768 149 845. Experienta in domeniu si exemple de proiecte acceptate
de principiu din partea OTIMM si CEC bank.