Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL

buna ziua,

as dori daca se poate sa ma ajutati cu primii pasi ce trebuie urmati pentru infiintare srl, ce documentatie trebuie depusa la Reg Comertului si daca pot gasi o lista cu taxele aferente.

multumesc f mult :(
Buna ziua.
Pentru infiintarea unui SRL aveti nevoie de urmatoarele acte.
- Dovada Disponibilitate firma - 75 lei. Se elibereaza de la Registrul Comertului unde societatea va avea sediu.
- Act constitutiv.
- Declaratie asociat ori asociati.
- Specimen semnatura administrator.
- Dovada depunere capital social.
- Formulare tip ce se obtin de la ONRC.
Taxele de Registru sunt aproximativ 550 lei.
Acceseaza smartapp.ro si acolo vei pas cu pas toate instructiunile pentru a infiinta un SRL. Serviciul este complet gratuit.
Ca si taxe:
- 72 ron rezervare denumire firma
- 20 ron/asociat cazier fiscal
- 15 ron/asociat declaratie asociat/admin ORC
- 250 ron taxe registru infiintare SRL
- 47 ron taxa publicare Monitorul O.
- 25 fond buletin ORD
- 145 fond lichidare ORC

Taxele difera insa in functie de numarul asociatilor, si de posibilitatea unor "indrumari" din partea angajatilor ORC, insa in mare ar trebui sa te invarti in jurul valorii de 600 ron + 200 ron capital social minim depus in banca.
Ecoweb Platform SRL, Contabil