Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Înregistrare abuzivã a mãrcii
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Înregistrare abuzivã a mãrcii

Buna, as dori un sfat de la specialistii in marci.
Eu folosesc o marca de peste 15 ani.E adevarat, nu am inregistrat marca respectiva.Intre timp am fost contactata de o societatea care si-a inregistrat marca mea ca doreste sa mi-o cesioneze, in caz contrar imi interzice sa folosesc marca respectiva, adica imi blocheaza piata.Am formulat in instanta o actiune de anulare a marcii, dar aceasta este de durata si in acest interval de timp pier foarte mult financiar deoarece eu am investit mult in publicitate.
Ce ma sfatuiti sa inchei contractul de cesiune(pentru o suma destul de mare) si sa renunt la atiunea in instanta ?
Nu pot sa fac nimic impotriva acestei societati care a actionat cu rea credinta?
Va multumesc.
Daca incheiati contractul de cesiune nu cred ca mai puteti sa faceti nimic impotriva lui.
Exista si alte metode prin care sa nu pierdeti dreptul de a comercializa aceste produse.
Ce alte metode?Cei de la supermarketuri deja refuza produselel noastre deoarece au fost amenintati de firma respectiva.
Inregistrarea unui drept, daca prezentati si dvstra un drept cei de la supermarketuri vor continua afacerile cu dvstra. Am mai intalnit situatii similare.