Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DISCRIMINARE IN FUNCȚIE DE SEX
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DISCRIMINARE IN FUNCȚIE DE SEX

Am mare nevoie de un sfat avizat în următoarea speță:
Dacă într-o companie lucrează 6 angajați care au aceleași atribuții trecute în fișa postului, băieți și fete, aproximativ aceeași studii, este considerată discriminare dacă nu au și același salariu? Având în vedere că salariul este confidențial, cum se poate solicita repararea acestei situații.
Va puteti adresa Inspectoratului Teritorial al Muncii.
Sa inteleg ca fetele au salarii mai mici decat baietii, sau invers?
In acea companie sunt 6 posturi identice?
Poate fi diferenta de salar cauzata de vechime, de alte specializari, de experienta.
Ati discutat cu conducerea societatii?Evaluarile s-au facut corect?
Sunt multe aspecte care se pot lua in calcul la stabilirea unui salar.
Daca salariile sunt confidentiale , de unde stiti ca sunteti discriminata?
ITM intervine la o sesizare scrisa.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Nu cred ca se poate invoca ca este vorba despre o discriminare, avand in vedere art.162 alin.2 C.mun., si anume: Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.

Art. 11 din Legea nr.202/2002:
Constituie discriminare bazata pe criteriul de sex orice comportament nedorit, definit drept hartuire sau hartuire sexuala, avand ca scop sau efect:
a) de a crea la locul de munca o atmosfera de intimidare, de ostilitate sau de descurajare pentru persoana afectata;
b) de a influenta negativ situatia persoanei angajate in ceea ce priveste promovarea profesionala, remuneratia sau veniturile de orice natura ori accesul la formarea si perfectionarea profesionala, in cazul refuzului acesteia de a accepta un comportament nedorit, ce tine de viata sexuala.
Salariul individual s-a negociat la angajare ?i a fost egal pentru to?i salaria?ii deoarece erau plăti?i integral de la bugetul de stat iar ulterior s-a întocmit act adi?ional numai pentru colegii mei ?i diferen?a a foast plătită din venituri proprii. ?tiu salariul acestora deoarece au avut ?bunăvoin?a? de a-?i uita flutura?ul de salariu pe birou.

Sunt angaja?i doi băie?i ?i patru fete dar în perioade diferite de timp ?i nu, numai eu sunt discriminată, ceilal?i având salariul aproximativ la fel. Nu este vorba de spor de vechime pentru că to?i avem aceea?i vârstă ?i pregărire, respectiv studii superioare

Cred că art. 6 alin(3) din Codul muncii se referă la discriminare în func?ie de sex la care mă refer:
?pentru munca egală sau de valoare egală, este interzisă orice discriminare bazată pe criteriul de sex cu privire la toate elementele ?i condi?ioile de remunerare?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu scrie nicaieri ca angajatorul nu poate diferentia salariile la angajatii pe aceleasi posturi .. ca sa fie vorba despre discriminare , ar trebui sa dovediti acest lucru si nu doar sa fie la nivel de afirmatii ...

Articolul invocat de dvs ar trebui coroborat cu prevederile din legea speciala care se refera la discriminare ...