Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita drept de uzufruct viager
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita drept de uzufruct viager

Situatia se prezinta in felul urmator:
A- este nud proprietar
B- are dreptul de uzufruct viager
B- a contractat un credit de nevoi personale la care nu a achitat ratele, inregistrand restante in momentul de fata, situatie ce a atras declansarea executarii silite.
Intrebarea mea este urmatoarea: Cum se poate realiza urmarirea silita a dreptului de uzufruct viager, avand in vedere ca aceasta posibilitate este reglemetata de C.Proc.Civ dar este mai mult decat superficila?
Mai mult decat atat: din moment ce intre A(nud proprietar) si societatea de credit nu exista niciun raport comercial/juridic?
Multumesc,
Astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra.
se poate daca asta e intrebarea..
probabil ca va referiti la evaluarea dreptului de uzufruct, nu-i asa?
folosinta ( uzufructul), indiferent ca-i personala sau externalizata ( inchiriere) este limitata, eventual lunara si poate fi cuantificata..
practic adjudecarul uni astfel de drept va face tolerat in locuinta dvs:)
se poate evalua in bani si scoate la vanzare insa nu va fi nimeni interesat sa cumpere asa ceva...