Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare din pensie invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare din pensie invaliditate gradul III

Ca angajator am obligativitatea de a reprimi un salariat care a fost pensionat grad invaliditate III si care la data pensionarii 01.08.2011 nu a solicitat pentru cele 4 ore care putea sa le lucreze un alt loc de munca compatibil cu starea de sanatate de la dat pensionarii? In acest moment solicita reprimirea cu un contract de munca cu timp partial.
Dar, daca e pensionat gradul II de invaliditate, si comisia de expertiza considera remedierea invaliditatii si-i da drept de munca? Sunt obligat ca angajator sa-l reprimesc si sa-i inchei un alt CIM?
1. Nu sunteti obligat.
2. Un pensionar gr.II nu are drept de munca decat in eventualitatea in care trece la gr.III de invaliditate, caz in care va presta activitate 4 ore pe zi.
Pentru salariatii carora le-a incetat contractul prin pensionare nu aveti obligatia reangajarii.