Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... PB firma de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

PB firma de asigurare

Buna ziua,

Am avut ieri un accident de masina cu daune mari, vinovatul fiind asigurat la [editat].
Masina mea are 3 ani vechime si sunt primul proprietar. Acum risc sa mi se bage in masina piese second-hand, reconditionate si sa am parte de o manopera de 2 lei, firma de asigurare indreptandu-ma catre un service auto care lucreaza cu ei, printre putinele care exista. Eu mi-am facut mereu service-ul la reprezentanta [editat] din Cluj (care refuza sa lucreze cu aceasta firma din cauza datoriilor mari pe care le are deja la reprezentanta), masina mea fiind cumparata de acolo si acolo doresc sa fac si in continuare. Vreau sa am garantia unor piese noi si a unei manopere de calitate.
Imi puteti spune, va rog, cum as putea rezolva aceasta problema?
Ar trebui sa actionez in judecata vinovatul sau firma asiguratoare?
Pentru ca nu am banii sa o repar in regie proprie si am inteles ca daca aleg metoda asta nu voi mai vedea acei bani.
Ce specializare ar trebui sa aiba avocatul care sa ma ajute in castigarea procesului?
Multumesc.

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor de societatii, produse, marci etc. Va multumim].
Lucian Huzum, Consilier juridic
Recomandat este sa apelati la un avocat care este specializat in litigii privin asigurarile (dreptul asigurarilor).
Dumneavoastra va puteti repara masina la orice service doriti. Acel service va face un deviz iar dumneavoastra il depuneti impreuna cu cererea de despagubire la societatea de asigurare. Daca asiguratorul nu achita contravaloarea reparatiilor in termenul stabilit de lege, ii dati in judecata. Trebuie sa dati in judecata asiguratorul ([editat]), nu persoana vinovata de producerea accidentului.

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor societatilor comerciale. Va multumim]
Lucian Huzum, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare. De fapt doua.
1. am sunat la multe reprezentante si service-uri serioase si toate mi au spus ca nu lucreaza cu xxxxxxasigurari. Expertiza tehnica este necesara pentru a verifica in primul rand daca geometria masinii a fost sau nu modificata. Ceea ce nu cred ca se face la orice service de curte sau de catre orice persoana cu un aparat de sudura si un ciocan in mana, dar cu pretentii de meserias. Intrebare. Daca platesc eu expertiza, firma de asigurari este obligata sa mi restituie banii?
2. Asa cum am spus, masina este avariata serios si este posibil ca si partea mecanica sa fie afectata. agentul de la asigurari mi a calculat pana acum daune de aprox. 3000 de euro. Si asta pentru ca s a facut ca nu observa anumite probleme. Mai mult ca sigur, pe timpul repararii vor aparea si alte probleme. Si atunci apare si varianta de "dauna totala". Intrebare. RCA acopera asa ceva?
oanaa11, utilizator
In cazul asigurarii RCA nu exista dauna totala ci VMD (valoare maxima de despagubire), pentru determinarea caruia exista o modalitate de calcul prevazuta in Ordinul CSA. In cazul in care valoarea reparatiilor depaseste acest VMD, diferenta trebuie sa o recuperati de la persoana vinovata de producerea accidentului. Probabil insa ca nu este si cazul dumneavoastra.
Un service serios nu poate sa va refuze reparatia masinii. Nu societatea de asigurari este clientul, ci dumneavoastra.
In cazul unei daune auto, inspectorul asiguratorului este obligat sa intocmeasca un act de constatare tehnica privind avariile, cel putin cele din actul de constatate al politiei (indiferent ce considera el ca este remedierea: schimb/reparere) vizibile, si verificarea pentru cele nevazute, funtie de dinamica coliziunii (sistem directie,geometrie directie/sasiu/caroserie, sisten A/C, carter motor, sistem transmisie/franare etc.de remarcat bfaptul ca acest document se semneaza inclusiv de catre pagubit, care poate adauga obiectiuni, deci poate solicita consemnarea celor "omise". In plus, la demontare, reparatorul este obligat prin respectarea normelor de garantie a calitatii pentru siguranta circulatiei pe drumurile publice, sa solicite prezenta asiguratorului la reconstatarea defectiunilor depistate pe tot cuprinsul reparatiei (produse evident din cauza accidentului).Chiar daca sunt refuzate/omise anumite verificari sau defectiuni, documentul suplimentar se semneaza atat de pagubit cat si de reparator, cu obiectiunile/observatiile corespunzatoare.Toate aceste documente si persoane, constituie dovezi si martori intr-un eventual proces care poate urma.Daca nu se respecta aceasta procedura sau se omit anumiti pasi, ori se fac unii suplimentari, este foarte greu sa se mai corecteze/deconteze ceva ulterior.
Inainte de un avocat de profil, cautati un specialist in reparatii auto, care sa va consilieze/insoteasca la constatarea efectuata de asigurator.
In privinta pretentiilor, vad ca stiti ca sunt limitate valoric prin normele de calcul al valorii reale al autovehiculului.Poate nu sunt efectiv corecte prin aplicare la orice caz/autovehicul dar sunt in vigoare si se aplica corespunzator, limitand responsabilitatea civila.
nucu$, utilizator
VMD-ul include si sumele obtinute prin vanzarea epavei, a pieselor recuperate? E stiut ca multe firme de asigurari scad "pretul epavei" din suma cu care te despagubesc, de parca e sigur ca ceva mai poate fi recuperat sau cineva va plati exact cat au spus ei. Si, sincer, nu vreau sa vand la taraba, week-end de weekend si piesa cu piesa pana imi recuperez banii.