Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... umbrirea ferestrelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

umbrirea ferestrelor

Detin o casa imrejmuita pe una dintre laturi din gard zidit la o inaltime de aprox. 2.2-2.6m .Vecinii mei sustin (printre altele) ca ,prin acest gard le-am umbrit ferestrele total ,dar in realitate sunt umbrite vara pana la ora 8:30 si iarna pana la ora 10:30 aproximativ. Constructia casei mele si respectiv a imprejmuirii a inceput in anul 2007 si a fost finalizata in 2010.Vecinii au cumparat casa (deja construita ) in anul 2006 .Casa lor are ferestrele si o terasa la o distanta de 90 cm fata de limita proprietatii mele si respectiv de acel zid fiind costruita in baza unei autorizatii emisa de primarie. Vecinii sustin printru-un proces demolarea zidului.poate sa-mi spuna cineva unde gasesc un articol din care reiese ce perioada din zi trebuie sa fie insorite ferestrele vecinilor sau o alta varianta prin care pot sa ies din impas ?
Va multumesc foarte mult.Sunt bucuros ca mai "exista" si <oameni>, nu numai vecini.multumesc inca odata