Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort din strainatate

Lucrez si locuiesc in Spania si as dori sa stiu daca pot sa divortez fara sa plec din Spania.Si daca se poate care sunt actele necesare.
Daca ultimul domiciliu comun al sotilor a fost in Romania , da. Insa va trebui sa mandatati pe cineva, cu procura speciala, sa va reprezinte in procedura divortului.
Acte necesare: certificat casatorie in original, copie C.I., copie certificat nastere copii monori(daca aveti) si procura speciala.
Buna ziua. Daca sunteti reprezentata in instanta nu va fi necessar sa va deplasati personal in tara.
Roxana alina Stancu , Avocat