Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Exista o HCL care sa reglementeze ridicarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Exista o HCL care sa reglementeze ridicarea autoturismelor in orasul Sibiu?

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu parcatul pe trotuar in sibiu?
am fost martor la un eveniment in care s-a ridicat o masina de pe trotuar fiind cu nr de bucuresti
mentionez ca pe acel trotuar nu exista semn de circulatie prin care sa iti interzica parcatuldeci se putea parca
si totusi cei din sibiu au ridicat masina
daca nu exista vre-o hotarire locala ( care dupa parerea mea trebuie afisata in caz ca exista) sa stie si turistul care nu locuieste acolo de acea hotarire poate sa ii actioneze in judecata pe cei de la ridicari masini?multumesc anticipat
Mai mutl ca sigur ca exista o HCL emisa de autoritatile locale, in baza careia se ridica autoturismele. Legat de speta cu trotuarul, in Bucuresti se ridica in mod similar (sect.6) daca spatiul lasata liber pe trotuar este mai mic de 1m. Nu poti actiona in instanta invocand necunoasterea normelor legale. Orice actiune construita pe aceasta temelie este respinsa in mod categoric.
personal nu eu vreau sa ii dau in judecata dar vreau sa ma lamuresc cu acest caz deoarece se poate intimpla oricui
trotuarul era destul de mare si era lasata distanta de 1 metru
nu incurca cu nimic masina unde eraideea este ca daca exista o hcl nu trebuie artat prin panouri informative? saracul turist de unde sa stie el ce au hotarit cei din primariile locale asta se poate aplica si strainilor
corect cred ca ttrebuiau montate placute informative
dupa parerea mea cred ca cei de la ridicari au facut un abuz
Daca ar fi sa ma intrebati pe mine, intregul sistem de ridicari auto si modul de aplicare al acestuia in Romania, nu este altceva decat o nemernicie a celor ce ne conduc urbea. Personal, sunt victima acestor abuzuri. Firma de ridicari auto , de cele mai multe ori, nu are calitate procesuala pasiva, aceasta fiind o firma de prestari servicii in baza unui contract si la ordinul politiei rutiere sau comunitare. Cu placutele informativa sunt perfect de acord, doar ca nu poti invoca asa ceva in instanta. Orice lege are in spate o forma de publicitate, asadar se considera , ca noi cetatenii, ar trebui sa o stim. Cand mergi in Ungaria, dumneata poti invoca faptul ca vi din Romania si ca nu ai stiut legiile locale? Te intreb cat se poate de sincer, cat cunosti dumneata din codul civil romanesc? Nu pot exista panouri peste tot in care sa ne anunte legiuitorul ce norme sunt aflate in vigoare...
Verificati , daca doriti acest lucru , daca exista vreo hotarare a Consiliului Local al Primariei Sibiu .
nu cunosc prea multe din codul civil dar consider ca este normal sa se puna panouri exact cum sunt puse si semnele de circulatie asa cum este cel cu parcatul interzis pe trotuar asa se putea pune si un alt panou cu hcl ca sa stie tot prostul
oricum multumesc pt lamuriri
acum stiu pe viitor daca o sa imi cumpar masina de ce sa ma feresc prima data