Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

buna ziua,
as dori sa stiu ce pot face in cazul in care primaria mi-a dat in schimbul unui teren un altul dar impartit pe numele a trei persoane din familie. precizez ca titularul de drept a fost doar tatal meu iar acum figureaza ca proprietari si unchiul dar si bunica mea. multumesc
V-a dat şi titlul de proprietate sau v-a pus numai în posesie?
nu...doar pus in posesie...pe numele a 3 persoane
Aşa cum mă aşteptam primăria nu v-a dat titlu de proprietate ci doar v-a amăgit, pentru a obţine voturi de la dvs în campania alegerilor.
Punerea în posesie nu echivalează titlu de proprietate.
Este o practică a primarilor de a păcăli astfel alegătorii, iar după trecerea alegerilor o să vă trimită în instanţă pentru a-i da în judecată în vederea obţinerii titlului de proprietate.
Iar în instanţă vor solicita respingerea acţiunii dvs. Sunt pline instanţele de astfel de procese.