Forum Discuţii juridice Executare silită executare debite
Discuție deschisă în Executare silită

executare debite

Am ramas restanta la banci in urma taierilor salariale si a unor probleme personale.Nu am bunuri pe numele meu, locuiesc la mama mea.Salariul de 860ron este grevat de o poprire de 600 roni.Am primit instiintare de la executor de la oalta banca? ce mi se poate intampla?Vreau sa platesc pemasura ca va scadea debitul celalalt!
Daca pe langa poprirea pe care o aveti deja se mai instituie inca o poprire, asa cum am inteles din cele spuse de dumneavoastra, acestea 2 nu au voie sa depaseasca jumatate din venitul lunar net al dumneavoastra.(consultati si art. 409 C.Proc.Civ)
Intrebarea mea este: venitul net al dumneavoastra este 860 ron? Pentru ca mi se pare ca suma ce se retine cu titlu de poprire este mult prea mare.
In rest, daca spuneti ca nu aveti niciun fel de bun pe numele dumneavoastra, cam greu sa mai execute ceva.
Inca o intrebarea.....ati garantat cu vreun bun la banca?
andrada_sb, utilizator
Nu am garantat cu nici un bun! suma aceasta am fost eu de acordcu ea fiind un CAR cu giranti sa scap mai repede!