Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anuntare sarcina si reducerea normei cu 1/4
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anuntare sarcina si reducerea normei cu 1/4

Buna ziua,

Sunt insarcinata si in 15.05.2012 medicul de familie mi-a dat adeverinta pentru locul de munca pt anuntare sarcina. Din 15 pana in 30 mai nu au vrut sa-mi primeasca adeverinta, ba mai lasa, ba mai stai. In 30.05 le-am facut notificare scrisa si impreuna cu adeverinta le-am trimis-o pe mail. La inceputul lui iunie am primit de la medicul specialist scrisoare medicala de reducere a normei cu 1/4. Nici pe asta nu mi-o primeste nimeni. Am scanat-o astazi si am trimis-o pe mail-ul firmei.
Este in regula daca am trimis pe mail actele? Originalele zac la mine pe birou pt ca nu vrea nimeni sa le ia. In plus de o saptamana ii cer contabilei o adeverinta pt CAS si ma tot amana.
Ce sa fac?Legea 25/2004 art 13 este in vigoare, nu?
Va multumesc!
Faceti urgent o sesizare la ITM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Contabila firmei mi-a falsificat semnatura de ani de zile in toate actele firmei,ea imi semna toate actele pe care trebuie sa le semneze un angajat(fisa postului, state, instruiri, etc), mie nu imi dadea aproape nimic sa semnez niciodata, ca sa nu vad.
In plus eu anul trecut nu mi-am luat concediu, dar super contabila m-a pus toata luna decembrie in concediu. Acum vreau sa imi iau concediul de pe anul trecut dar se pare ca nu mai am.Oricum se poate constata foarte simplu ca am lucrat: am facut si semnat acte toata luna, am trimis n mail-uri. Ce este de facut? Cu ce sa-i sperii ca la ITM au numai cunostinte?
alina_f, utilizator