Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... firma ofera practica (cadru legal)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

firma ofera practica (cadru legal)

Va rog sa imi spuneti care este legislatia in cazul in care o firma doreste sa accepte studenti sau elevi in practica neplatita? urmand ca dua 2 luni in functie de rezultatele obtinute cei mai buni sa fie angajati?
Mentionati legile va rog.
Este obligatoriu sa se incheie un contract cu institutiile de invatamant?
Exista conditii de vechime a firmei?
Ce alte obligatii trebuie sa indeplineasca firma?
Multumesc!
anitsirc, utilizator
Am citit cateva din legile referitoare la practica.
Ceea c enu inteleg este urmatorul aspect:
Trebuie incheiat obligatoriu un parteneriat cu universitatile?
In caz afirmativ universitatile au incheiat deja practica pt anul acesta (de obicei o realizeaza in luna mai).
Exista o lege care specifica ca daca pe perioada verii o firma accepta in practica studenti si apoi ii angajeaza are anumite beneficii, atat firma cat si studentul.
In conditiile in care conventiile de practica se incheie iarna sau primavara doar pentru luna mai, cum anume se poate efectua practica in cele 2 luni de vara pentru ca in toamna studentii sa fie angajati? (conform legii)