avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 120 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... firma ofera practica (cadru legal)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

firma ofera practica (cadru legal)

Va rog sa imi spuneti care este legislatia in cazul in care o firma doreste sa accepte studenti sau elevi in practica neplatita? urmand ca dua 2 luni in functie de rezultatele obtinute cei mai buni sa fie angajati?
Mentionati legile va rog.
Este obligatoriu sa se incheie un contract cu institutiile de invatamant?
Exista conditii de vechime a firmei?
Ce alte obligatii trebuie sa indeplineasca firma?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 7 Iunie 2012
anitsirc, utilizator
Cel mai recent răspuns: anitsirc , utilizator 17:12, 7 Iunie 2012
Am citit cateva din legile referitoare la practica.
Ceea c enu inteleg este urmatorul aspect:
Trebuie incheiat obligatoriu un parteneriat cu universitatile?
In caz afirmativ universitatile au incheiat deja practica pt anul acesta (de obicei o realizeaza in luna mai).
Exista o lege care specifica ca daca pe perioada verii o firma accepta in practica studenti si apoi ii angajeaza are anumite beneficii, atat firma cat si studentul.
In conditiile in care conventiile de practica se incheie iarna sau primavara doar pentru luna mai, cum anume se poate efectua practica in cele 2 luni de vara pentru ca in toamna studentii sa fie angajati? (conform legii)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadrul legal de desfasurare a unui stagiu de practica Tallulah Tallulah Buna ziua! Mi-ati putea spune, va rog, care sunt conditiile pentru desfasurarea corespunzatoare a unui stagiu de practica, respectand legea? Eu am ... (vezi toată discuția)
Student in practica Daliborka Daliborka Buna ziua va rog ma puteti ajuta cum se procedeaza in cazul in care doresc ca si firma sa iau in practica un stundet de la facultatea de mecanica; este ... (vezi toată discuția)
Practica in spital privat adriangruia adriangruia Buna ziua, ma confrunt cu o problema de cateva saptamani. Sunt student in anul I - trec in anul II la Kinetoterapie si as dori sa fac practica intr-un spital ... (vezi toată discuția)