Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Nu se retin?|
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Nu se retin?|

Pentru restante salariale nu se retine "contributia la sanatate"?
Fiti mai explicit. Sunt restante deoarece sunt platite cu intarziere sau ca urmare a recalcularii (datorita unor erori sau sentinte judecatoresti, de exemplu)?
restante salariale obtinute prin sentinte...legea 221/2008 ( "50 la suta " salariu mai mare pentru cadre didactice )...
Conform OUG 125/2011 in cazul in care au fost acordate sume reprezentand salarii sau diferente de salarii, contributiile sociale datorate potrivit legii se calculeaza si se retin la data efectuarii platii. Acestea se vireaza pana la data de 25 ale lunii urmatoare celei in care au fost achitate aceste sume. Contributiile respective se defalca pe lunile la care se refera, utilizandu-se cotele de contributii de asigurari sociale care erau in vigoare in acea perioada.
Multumesc....atunci daca se platesc contributii de sanatate presupun ca trebuie recalulate si diferente de "indemnizatie" pentru concediu medical...pentru ca din cele 6 luni,in 5 intra un alt salariu,marit cu 50 la suta
In opinia mea, sigur ca da. Acum depinde de ceea ce este scris si in hotararea judecatoreasca.