Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotararile pronuntate in recurs se pot ataca si se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotararile pronuntate in recurs se pot ataca si se comunica la domiciliu?

Nefondat
Solutie: Respinge, ca nefondat recursul formulat de catre reclamant impotriva judecatoriei.
Respinge ca nefondata cererea intimatului privind obligarea recurentului la plata cheltuielilior de judecata.
Irevocabila. Pronuntata in sedinta publica de astazi ..................
1.Mai are Reclamantul cai de atac ? Perioada ? Unde ?
2.Se face comunicarea la domiciliu Intimatului ? Numai la cererea acestuia ?
Va multumesc pentru raspunsurile pline de profesionalism .
Hotararile definitive si irevocabile nu mai sunt comunicate celor impricinati.

Ati epuizat cale de atac ordinar.Puteti uza de caile de atac extraordinare, contestatia in anulare si revizuirea.

Motive pentru exercitarea contestatiei in anulare

I. Hotararile irevocabile pot fi atacate cu contestatie in anulare:

- cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;
- cand hotararea a fost data de judecatori cu incalcarea dispozitiilor de ordine publica privitoare la competenta.

* Necompetenta este de ordine publica in urmatoarele situatii:
- pricina nu este de competenta instantelor judecatoresti;
- pricina este de compententa unei instante de alt grad;
- pricina este de competenta unei instante de alt grad si partile nu o pot inlatura.

** Contestia poate fi facuta in cazurile de mai sus numai daca motivele amintite nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului. Cu toate acestea, calea de atac poate fi primita, cand aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanta le-a respins pentru ca aveau nevoie de verificari de fapt sau daca recursul a fost respins fara ca el sa fi fost judecat in fond.

II. Hotararile instantelor de recurs mai pot fi atacate cu constestatie in anulare cand:

- dezlegarea data este rezultatul unei greseli materiale ;
- instanta respingand recursul sau admitandu-l numai in parte, a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.

> Motive pentru revizuirea unei hotarari

Revizuirea unei hotarari definitive in instanta de apel sau prin neapelare, precum si a unei hotarari data de o instanta de recurs atunci cand evoca fondul, se poate cere in urmatoarele cazuri:

- dispozitivul hotararii cuprinde dispozitii potrivnice ce nu se pot aduce la indeplinire;
- s-a pronuntat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronuntat asupra unui lucru cerut, ori cand s-a dat mai mult decat s-a cerut;
- obiectul pricinii nu se afla in fiinta;
- un judecator, martor sau expert, care a luat parte la judecata, a fost condamnat definitiv pentru o infractiune privitoare la pricina;
- hotararea s-a dat in temeiul unui inscris declarat fals in cursul sau in urma judecatii;
- un magistrat a fost sanctionat disciplinar pentru exercitarea functiei cu rea-credinta sau grava neglijenta in acea cauza;
- dupa darea hotararii, s-au descoperit inscrisuri doveditoare retinute de partea potrivnica sau care nu au putut fi infatisate dintr-o imprejurare mai presus de vointa partilor;
- s-a desfiintat sau s-a modificat hotararea unei instante pe care s-a intemeiat hotararea a carei revizuire se cere;
- statul ori alte persoane juridice de drept public sau de utilitate publica, disparutii, incapabilii sau cei pusi sub curatela nu au fost aparati deloc sau au fost aparati cu viclenie de cei insarcinati sa-i apere;
- exista hotarari definitive potrivnice, date de instante de acelasi grad sau de grade deosebite, in una si aceeasi pricina, intre aceleasi persoane, avand aceeasi calitate; Dispozitia se aplica si in cazul cand hotararile potrivnice sunt date de instante de recurs.
- partea a fost impiedicata sa se infatiseze la judecata si sa instiinteze instanta despre aceasta, dintr-o imprejuare mai presus de vointa sa;
- CEDO a constatat o incalcare a drepturilor si a libertatilor fundamentale ca urmare a unei hotarari judecatoresti iar consecintele grave ale acestei incalcari continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat