Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... filmarea persoanelor private fara acceptul lor / gen - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

filmarea persoanelor private fara acceptul lor / gen - client mister

Buna ziua,
Este legal ca un angajator sa-si filmeze angajatii, fara acceptul acestora, prin intermediul unor clienti mister, iar apoi filmarile sa fie distribuite in interiorul companiei fara niciun fel de restricitie ? Nu este prejudiciat dreptul la imagine al angajatilor ?
Multumesc
Daca erau camere video pentru supravegherea activitatii, era acelasi lucru.

Au fost filmati in timpul programului de lucru, in spatiul firmei, pentru a li se evalua comportamentul, felul in care promoveaza sau vand produsele/serviciile celor care ii platesc pentru asta. Nu este nimic ilegal.

Scopul proiectelor de mystery shopping este (printre altele) identificarea punctelor slabe ale relationarii directe cu clientii in scopul eliminarii lor si imbunatatirii activitatii in general. Daca angajatii se comporta conform fisei postului, imaginea lor nu are decat de castigat :)