Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Declarare insolvabilitate societate sau agentie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Declarare insolvabilitate societate sau agentie

Buna ziua,
O agentie de turism a dat multe tepe, are asigurare care expira la inceputul lunii iulie si pentru insolvabilitate. Ca sa ne recuperam banii de la ei se pare ca trebuie sa fie declarata insolvabila. Cine o declara , cum se procedeaza ?
creditorul care are o creanta certa, lichida si exigubila, cu o valoare minima 45.000 ron si mai veche de 90 de zile poate depune o o cerere de deschidere a procedurii insolventei la Tribunalul unde isi are sediul debitorul.
Insolvabilitate sau insolventa? Trebuie vazuta asigurarea, ce anume acopera, sa nu va pacaliti si acolo. Insolvabilitatea se declara de catre executorul judecatoresc, in cadrul executarii silite. Insolventa este o procedura colectiva, la Tribunal, si suspenda de drept executarea silita.